Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaAntik MısırSakkara'da Mısır Piramit Bekçisine Ait 3300 Yıllık Pembe Granit Lahit Bulundu

Sakkara’da Mısır Piramit Bekçisine Ait 3300 Yıllık Pembe Granit Lahit Bulundu

Kahire’nin ünlü Sakkara nekropolünde arkeologlar tarafından nadir bir pembe lahit keşfedildi. Granit tabut 3.300 yaşında ve Kral II. Ramses döneminde yaşamış.

Keşif, Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan bir açıklamada duyuruldu. İçerideki “üst düzey yetkilinin” cesedinin yüzlerce hatta binlerce yıl önce mezar soyguncuları tarafından alındığını söylediler.

Kahire Üniversitesi Arkeoloji Fakültesi’nden arkeoloji ekibinin başkanı Dr. Ola Al-Ajezi’ye göre, kapağı kırılmış, bu da bölgedeki birçok mezar gibi açılıp yağmalandığını gösteriyor.

Lahit, Kahire yakınlarındaki Saqqara nekropolünde Kral Unas piramidinin yakınında bulundu. “Ölüler Şehri” lakaplı antik nekropolün binlerce insanın kalıntılarını barındırdığı düşünülüyor.

Pembe granitten oyulmuş lahit, sahibinin adı “Ptah-M-Wiah” ile süslenmiştir.

Üzerindeki hiyerogliflere göre, II. Ramses’in Teb antik kentinde inşa ettirdiği bir tapınağı yönetmiştir. Bu yazıtlar, Mısır tanrısı Horus’un şarkılarını ve merhumu korumak için bir duayı betimleyen sahnelerin yanında yer alıyor.

Ptah-M-Wiah’ın bir sureti tabutun dışına oyulmuş ve ona tanrı Osiris ile ilişkili taş bir sütun tutarken gösterilmişti. Mısırlı yetkililere göre, II. Ramses’in mezar tapınağı olan kraliyet sekreteri, sığır baş kahyası ve Ramesseum hazinesinin başı olan yüksek rütbeli bir memurdu.

Bakanlık, saygın bir devlet adamının, “tüm tanrılara ilahi tekliflerden” sorumlu olduğu da düşünülüyor.

Dr El Aguizy, The National’a “Bu mezarı benzersiz kılan şey, bulunduğu bölgedir. Orada, çoğu II. Ramses dönemine kadar uzanan çok önemli askeri liderler, devlet adamları ve aristokratlar gömüldü.” dedi.

Ramses II, Mısır’ın 19. hanedanlığının üçüncü firavunuydu. Ozymandias ve Büyük Ramses olarak da bilinir. Ramses, kapsamlı bina şemaları ve Mısır’ın her yerinde bulunan birçok devasa heykeli ile tanınır.

Pembe lahitin keşfi, kötü şöhretli “firavunların laneti” korkusunu ateşleyebilir. Bazı insanlar, eski Mısırlı bir kişinin mumyalanmış kalıntılarını rahatsız eden herkesi efsanevi hex’in etkileyeceğine inanıyor. Bu sözde lanetin arkeologlar ve hırsızlar arasında ayrım yaptığı söylenmiyor ve kötü şansa, hastalığa ve hatta ölüme neden olduğu söyleniyor. Genellikle Kral Tutankhamun ve mezarını açtıktan sonra ölen insanlarla bağlantılıdır.

Bilim adamları ve arkeologlar, iddiayı defalarca çürüterek, onu bir şehir efsanesinden başka bir şey olarak görmediler. Binlerce yıl önce, Antik Mısır hırsızlarını birçok hazinelerinin mezarlarına baskın yapmaktan caydırmak için dolaştırıldı.

Antik Mısırhttps://antikmisir.com/
Antikmisir.com editöryel. İletişim: antikmisirofficial@gmail.com
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Yeniler