Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAntik MısırMikerinos Piramidi

Mikerinos Piramidi

Mikerinos Piramidi diğer bir adıyla Menkaure Piramidi, sadece 62 metre yüksekliğindeki Giza Piramitlerinin en küçüğüdür. Diğer iki Giza Piramidinin güneybatısında yer alan bu yapı, Menkaure tarafından yaptırılan Mikerinos Piramidi diğer bir adıyla Menkaure Piramidi, sadece 62 metre yüksekliğindeki Giza Piramitlerinin en küçüğüdür.

Giza’nın üç Piramidinden orijinal cilalı kireçtaşı kaplamasından hiçbirini korumayan tek piramittir. Bu antik mezar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mikerinos’un piramit kompleksi, Giza Platosu’nda inşa edilen büyük piramitlerin sonuncusuydu ve MÖ 2510 civarında tamamlandı. Babası Khafre’nin yerine tahta geçen Dördüncü Hanedan Mısır Firavunu Mikerinos’un mezarı olarak hizmet etmek için inşa edilmiştir.

Piramit kompleksi, kralın piramidinin yanı sıra bir vadi tapınağı, bir geçit, bir morg tapınağı ve üç yan ya da kraliçe piramidine sahiptir. Mikerinos’un piramidinin giriş yolu, yer seviyesinin hemen üzerinde yer alır, geçitleri bir ön odaya ve mezar odasına götürür. 19. yüzyılda Howard Vyse tarafından süslü bir lahit bulundu, ancak onu İngiltere’ye götüren gemi Beatrice battığında kayboldu.

Piramidin bazı kısımları kaba ve bitmemiş bırakılmış, önde gelen arkeologlar, muhtemelen firavunun erken ölümü nedeniyle inşaatın aceleye geldiğine inanmışlardır.

Mikerinos Piramidinin İnşası

Mikerinos Piramidi, Giza’daki üç ana piramidin en küçüğüdür. Kare tabanı her iki tarafta 103 metre (339 fit) ölçülerinde ve 62 metre (215 fit) yükseklikte duruyor. 

Granit blokların bitmemiş doğası, Mikerinos’un yapı bitmeden öldüğünü göstermektedir. Piramidin MÖ 2510 civarında Mikerinos’un halefi Shepseskaf tarafından tamamlanmış olması muhtemeldir. 

Piramit, milyonlarca kireçtaşı ve granit bloğu kullanılarak inşa edilmiştir. Piramit inşaatçıları, hepsi Giza platosunda barınan 5.000 ila 20.000 işçi ve ailelerini içeriyordu.

Mikerinos’un piramidinin neden diğer ikisinden çok daha küçük olduğu bir gizem. Giza’da başka bir büyük piramit için yer olmaması ya da Mikerinos’un saltanatı sırasındaki olaylar onun başka bir büyük yapı inşa etmesini engellemiş olabilir. Gelecekteki hiçbir firavun, Keops ve Kefren tarafından inşa edilenler kadar büyük bir piramit inşa edemezdi.

Antik Mısırhttps://antikmisir.com/
Antikmisir.com editöryel. İletişim: antikmisirofficial@gmail.com
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Yeniler