Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaPaleontolojiYukon'da Korunmuş Bebek Mamut Bulundu

Yukon’da Korunmuş Bebek Mamut Bulundu

Kanada’nın Yukon kentindeki Trʼondëk Hwëchʼin’in geleneksel kabile topraklarında bulunan Klondike altın sahalarında altın madencileri tarafından korunmuş bir bebek mamut keşfedildi. Trʼondëk Hwëchʼin Elders, mamut buzağıya Hän dilinde “büyük bebek hayvan” anlamına gelen “Nun cho ga” adını verdi ve Kuzey Amerika’da bulunan en eksiksiz mamut olarak tanımlandı.

Bebek mamut, Pleistosen döneminde, Holosen döneminde yok olana kadar yaşamış, soyu tükenmiş bir mamut türü olan yünlü bir mamuttur (Mammuthus primigenius). Bu türler, Sibirya ve Alaska’da donmuş bulunan diğer örnekler sayesinde, tarih öncesi hayvanlar arasında en çok çalışılanlar arasındadır.

Yünlü mamutların çok uzun dişleri (değiştirilmiş kesici dişler) vardı ve kabaca modern Afrika filleriyle aynı boyuttaydılar. Yetişkin erkeklerin omuz yüksekliği 2.7-3.4 metre arasındaydı ve 6 metrik tona kadar, yetişkin dişiler ise 2.6-2.9 metre omuz yüksekliğine ve 4 metrik tona kadar çıkmaktadır.

Otlayan Yünlü Mamut sürüsü
Otlayan Yünlü Mamut sürüsü – Görsel Kredisi: Sprey Teyze

Yünlü mamutlar Pleistosen’in sonunda azaldı, anakara menzilinin çoğunda yok oldu. Ancak izole popülasyonlar 5.600 yıl öncesine kadar St. Paul Adası’nda , 4.000 yıl öncesine kadar Wrangel Adası’nda ve muhtemelen (eski eDNA’ya dayalı olarak) M.Ö. 5.700 yıl öncesine kadar Yukon’da yaşamışlardır.

30.000 yıl önce Yukon’da buzağı, mamutların, vahşi atların, mağara aslanlarının ve dev bozkır bizonlarının dolaştığı bir dönemde permafrost içinde donmuş bir dişidir. Nun cho ga, 2007 yılında Sibirya’da keşfedilen 42.000 yıllık bir buzağı olan “Lyuba” ve 1948’de Alaska’nın iç kesimlerinde bir altın madeninde bulunan kısmi bir buzağı olan “Effie” ile benzer boyuttadır.

Keşif, Baker-Minook ayrımının eteği boyunca Eureka Deresi’nde altın için yapılan kazılar sırasında yapıldı. Yukon Jeolojik Araştırmalar ve Calgary Üniversitesi’nden jeologlar, Klondike Placer Madenciler Derneği ve Trʼondëk Hwëchʼin ile işbirliği içinde kalıntıları kurtarmıştır.


Heritage Daily.

Antik Mısırhttps://antikmisir.com/
Antikmisir.com editöryel. İletişim: antikmisirofficial@gmail.com
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Yeniler